Yerinde Kentsel Dönüşüm

Türkiye’de “Yerinde Kentsel Dönüşüm ”ün ilk örneği gerçekleştiriyoruz.“Yerinde Dönüşümden Yanayız.”

Atatürk Mahallesi, Emekevler Bölgesi’nde 25 yıldır süren mülkiyet sorununu nihayet gecekondu sahipleri lehine çözüme kavuşturduk. 

Hiçbir hak sahibinin yerinden yurdundan olmayacağı, haklarını yerinde koruyarak yasal sınırlar içerisinde en ekonomik şekilde ev sahibi olmalarını sağlayacak şekilde çözüm ürettik.Modern yaşamın ve konutlaşmanın en güzel örneğini, Ataşehirlilerle buluşturacağız. Kentsel dönüşümde amacımız, kimsenin mağdur olmamasını  sağlamakla birlikte, burada doğan çocuklarımızın daha güvenli ve sağlıklı konutlarda büyümesine imkan tanımak.

Kadıköy Belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan protokol gereği TOKİ tarafından 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yapılarak 01.08.2006 tarihinde onaylandı.  230 dönüm arazinin 57 dönümü konut alanı olarak belirlendi. Bunun dışında kalan alanın tamamına da, bölge parkı yapılarak, İstanbul halkının kullanımına tahsis edilecek. Bu planla Emekevler ve Barbaros Mahallesi’nde bulunan gecekondu sahiplerinin ev sahibi olması amaçlandı.Gecekondu sahipleri yaşadıkları Emekevler mahallesinde yapılan yerinde dönüşüm projesi kapsamında,  noter huzurunda çekilecek kura sonucunda belirlenecek 115 metrekare (kapalı otoparklı, yüzme havuzlu,  sosyal tesisli, çocuk oyun alanları vb.) dairelerden, daire teslimleri yapıldıktan sonra  20 yıl vadeli olarak 80 TL ile 150 TL arasında değişen taksit tutarları ile lüks 1 (birer)  adet daire sahibi olacaklar.

Bölgede yaşayan mahalle sakinlerine gerekli tebligatları ve duyuruları yaptık. Mahallelileri davet ettiğimiz bilgilendirme toplantılarında onlarla biraraya gelip, sorularını yanıtladık. Ayrıca bir bilgilendirme ofisi kurarak, mahallelilerin gelip buradan detaylı bilgi alabilmelerini sağladık. 
Açıklamalar neticesinde birçok vatandaşımız alınan encümen kararları doğrultusunda Belediyemiz ile Muvafakat Senedi imzaladılar. Söz konusu  gecekonduların tahliyesi ve yıkımı yapıldı.